Projekt 2. Krajowego Planu Działań dot. biznesu i praw człowieka – Konsultacje społeczne (do 30 czerwca br.)

Zapraszamy do wypełnienia ANKIETY!

Obecnie Rząd pracuje nad 2. Krajowym Planem Działania na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka (2.KPD) na lata 2021 – 2024. Celem tego dokumentu jest zaplanowanie działań, które mogą wzmocnić poszanowanie praw człowieka przez biznes, w tym ochrony osób pracujących.

Ważną częścią tego procesu są konsultacje społeczne, które rozpoczęły się z początkiem czerwca br. Każdy obywatel i każda obywatelka może zapoznać się z rządowym projektem 2.KPD, zabrać głos w konsultacjach i wskazać swoje priorytety. Link do rządowych konsultacji znajdziesz pod tym linkiem) Na tej samej stronie znajduje się link do projektu 2. KPD oraz informacja o sposobie zgłaszania (w ramce).

Ważne jest, aby w trakcie konsultacji, jak najwięcej osób wyraziło swoje zdanie na temat praw człowieka w biznesie. W naszej ocenie działania zawarte przez rząd w projekcie 2. Krajowego Planu Działań choć ważne, nie są wystarczające by poprawić poszanowanie praw człowieka w kontekście biznesu. Dlatego też Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu (www.pihrb.org) opracował ANKIETĘ*, do której wypełnienia bardzo Cię zachęcamy, a w której zawarliśmy także nasze rekomendacje dotyczące rozwiązań i działań, jakie w naszej ocenie powinny zostać uwzględnione w 2. KPD.

Co zyskujesz wypełniając tę ankietę:

  1. PRZYJAZNA FORMA. Wybrane zagadnienia zawarte w rządowym projekcie ujęliśmy w przyjaźniejszej formie. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas.
  2. SZERSZE SPOJRZENIE. Dodaliśmy kwestie nie ujęte w dokumencie rządowym, a które chcemy zarekomendować rządowi, jako istotne dla wdrażania poszanowania praw człowieka w biznesie.
  3. INDYWIDUALNE PODEJŚCIE. Jeśli ważne dla Ciebie kwestie nie zostały poruszone w dwóch pierwszych sekcjach, możesz dać nam o tym znać. W ANKIECIE ZNAJDZIESZ MIEJSCE NA TWOJE PROPOZYCJE.

Bardzo nam zależy, aby dowiedzieć się co WEDŁUG CIEBIE powinno być PRIORYTETEM na najbliższe 4 lata. Zebrane informacje włączymy do naszych rekomendacji dla działań rządu.

Aby zapoznać się z podsumowaniem ankiet i dowiedzieć się, czy rząd uwzględnił Twój głos, zapisz się na newsletter lub odwiedzaj stronę projektu lub nasz profil na Facebooku.

CO JUŻ ZROBILIŚMY W ZWIĄZKU Z PRACAMI NAD DRUGIM KPD?

W tej sekcji znajdziesz raporty, rekomendacje i inne istotne dokumenty, dotyczące działań podjętych przez PIHRB w zw. z pracami nad 2 KPD:

Dokumenty dotyczące 1. KPD:

Dokumenty dotyczące 2. KPD: 

Działanie jest realizowane w ramach projektu 'Prawa człowieka i biznes – dialog społeczny post-COVID19″ realizowanego w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z funduszy EOG.

*ankieta jest anonimowa.